Українці мають додаткову можливість отримати пільгові кредити на утеплення будинків та помешкань

15 грудня в Українському кризовому медіа-центрі відбулася презентація проекту IQ Energy, який дозволяє отримувати пільгові кредити на утеплення будинків та помешкань, повідомляє zhytlo.in.ua.
Представляючи цей проект Європейського Банку Реконструкції і Розвитку (ЄБРР), Директор програми IQ Energy Оксана Булгакова зазначила, що з липня 2016 року розпочалося кредитування населення за умовами Програми, а з вересня — виплата компенсацій. “Подібні програми уже працюють в 20 країнах, Україна — вже 21-а. ЄБРР має значний досвід щодо технічних і фінансових можливостей у подыбних проектах. В Україні 15 млн євро передбачено на компенсації для фізичних осіб та ОСББ”, – підкреслила Оксана Булгакова.
Як взяти участь у цьому проекті? По-перше, необхідно купити енергоефективне обладнання у кредит. Є 2 партнери IQ Energy, що займаються кредитуванням — OTP-банк та Укрсиббанк. В залежності від платоспроможності клієнта і його задач є різні типи кредитів, різні фінансові рішення. Другий крок — необхідно обладнання, куплене в кредит, встановити у приватних помешканнях. І третій крок — попередньо зробивши фотофіксацію до та після встановлення обладнання, варто подати заявку на грант на сайті http://www.iqenergy.org.ua/
“На сьогоднішній день на порталі IQ Energy є вибір із 2772 енергоефективних товарів від близько 800 компаній. З них можна обрати необхідний товар для того, щоби придбати його в кредит. На сьогодні видано кредитів на близько 22 млн грн, близько 1000 осіб скористалися програмою і отримали компенсації або очікують на них — з 14 грудня триває виплата за листопад. Наразі програма працює лише для фізичних осіб, але з 2017 року планується розповсюдити її роботу і на ОСББ.
“Має попит також комплексна модернізація, хоча найбільшим сегментом все ж вважаються досі енергоефективні вікна”, – зазначила Оксана Булгакова, коментуючи актуальну статистику реалізації Програми.
Серед переваг IQ Energy: різні типи кредитів, зокрема і розстрочка, можливість фінансувати комплексні проекти на суми 200-450 тис грн, велика сума компенсації — до 3000 євро, окрім того — швидка виплата компенсації. Також можна отримати компенсацію не лише за сам товар, але і за вартість монтажу та супутніх робіт.
Микола Земенко, представник ТОВ “Теплові насоси” відмітив, що цей товар останнім часом користується підвищеним попитом, що демонструє статистика програми IQ Energy. “Тепловий насос перетворює електричну енергію на тепловув пропорції 1:5, дозволяє повністю бути автономним споживачем, якщо є іще і можливість власними зусиллями виробляти електроенергію”, – зазначив Микола Земенко.
Аналітик житлово-комунальних та енергетичних програм Громадянської мережі ОПОРА Юлія Чеберяк докладніше розповіла про Державну програму підтримки енергоефективних заходів, так звані “теплі кредити”, та її місцеві відповідники. Однак, експерт відмітила, що чи не головною проблемою таких програм є недостатнє проникнення в регіони на інформаційному рівні.
“З нашого досвіду поїздок до регіонів, зокрема до малих міст, можна зробити висновок, що люди мало поінформовані про енергоефективні програми. Тому необхідною частиною реформи має стати комунікативна складова, спрямована зокрема і спрямована на регіони”, – висловила переконання Юлія Чеберяк.
На її думку, ключовою має бути все ж таки державна підтримка фінансування енергоефективних заходів.
“Зараз в цьому напрямку є лише 1 інструмент – “теплі кредити”, згодом з’явиться Фонд енергоефективності. Проте найбільший ефект дає комплексне поєднання державної і місцевої програм, але, на жаль, наразі в Україні затверджено лише 200 місцевих програм, з яких реальне фінансування передбачено для близько 100 із них. Тому є необхідність продовжувати і поширювати ці програми”, – наголосила представниця ОПОРИ.