Новини енергоефективності

Як українська школа ремонтується та влаштовує свята завдяки макулатурі

485926_news_m

У Тернополі 24-а школа ремонтується, купує енергозберігаючі лампочки, рослини для шкільної клумби та влаштовує свята на кошти зароблені від здачі макулатури.

Як зазначає заступник директора школи Олена Зарічна, вже третій рік поспіль використаний папір забирає підприємець, онука якого навчається у навчальному закладі, передає EcoTown.com.ua.

«Ми постійно збираємо макулатуру біля запасного виходу, – розповідає освітянка. – Використаний папір у зв’язаному вигляді приносять вчителі, учні і батьки – навіть упаковку з-під піци не викидають у сміття».

Папір найлегше збирати в школі, наголошує Олена Зарічна, яка є також тренером проекту “Освіта для сталого розвитку”.

«У навчальному закладі макулатуру не потрібно нікуди носити – приїдуть і заберуть, – пояснює фахівець. – Кілограм використаного паперу коштує від 2-2,50 грн, а тонна – це вже 2000-2500 гривень».

У школі навчається півтори тисячі дітей, якщо кожен принесе по кілограму – це вже півтори тонни, каже заступник  директора ЗОШ №24.

«Дехто приносить навіть по 5-10 кг, а деякі батьки можуть привезти і мішок викоринної сировини, – розповідає Олена Зарічна. – Навіть якщо до акції долучаться не всі – ми не зобов’язуємо – на хорошу справу завжди можна заробити необхідну суму».

Кошти, виручені з макулатури, завжди витрачаємо на необхідні речі, зазначає директор школи. «Купуємо миючі засоби, ремонтуємо крани, влаштовуємо свята та козацькі забави – приміром, на Покрову – з призовим фондом, кулішем, подяками і грамотами, – пояснює Олена Зарічна. – Одного разу використали гроші на піврічну передплату видань для шкільної бібліотеки».

Насправді організувати збір макулатури неважко: потрібно вибрати мету, поінформувати дітей та класних керівників, переконана заступник директора школи. «У кабінетах дирекції школи і кількох класах є контейнери для збору макулатури, які традиційно виготовляє 11 клас – це у них практична робота, – розповідає Олена Зарічна. – Коли контейнер заповнюється, макулатуру пакують і виносять на 1-й поверх до загального збору, а наприкінці навчального року більше тонни макулатури легко можна зібрати за рахунок зошитів, винесених із кабінетів і препараторських».

Головне – виробити у школярів навички сортування сміття і власним прикладом показати, що макулатура – це потрібний ресурс, який треба вміло використовувати, впевнена Олена Зарічна.

«Дітям обов’язково потрібно говорити, для чого ми збираємо макулатуру, тоді збір набагато простіше організувати, – пояснює вчителька. – Ми працюємо з класними керівниками, наприклад, молодшим школярикам записують інформацію у щоденниках, щоб батьки були поінформовані, а домовитися з підприємцями – не проблема, навіть виникає конкуренція за нашу макулатуру».

На додачу, у 24-й школі вже чотири роки збирають батарейки. «Перші контейнери були картонні, а потім ми встановили один стаціонарний біля входу до школи, – розповідає Олена Зарічна. – Як результат, тепер використані батарейки можуть викидати у наш контейнер всі бажаючі – торік до днів енергозбереження за 1,5 місяця ми зібрали 18 кг батарейок, а цього року їх вже більше 20 кг».

Викидаючи батарейки у спеціальний контейнер, діти усвідомлюють, що роблять світ чистішим, зауважує заступник директор школи.

«Наші учні у 8-му класі вивчають предмет “Уроки для сталого розвитку” – факультативний курс, де говоримо про сміття, рослини, стосунки, раціональне використання електроенергії, води, тепла, грошей, інших ресурсів, зміну звичок і стилю життя, – каже Олена Зарічна. – Раніше у школі збирали і пластикові кришечки, але коли з’ясувалося, що на протези цей пластик не йде – перестали це робити – дітям обов’язково потрібно озвучувати мету».