Новини енергоефективності

Франківський інститут нафти і газу має намір обігрівати приміщення теплом стічних вод

3-img_4299[1]

В Івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу встановили тепловий насос потужністю 100 кВт та планують обігрівати один навчальний корпус теплом стічних вод.

Як зазначив ректорІФНТУНГ, академік Національної академії наук України Євстахій Крижанівський, для реалізації пілотного проекту, який в разі успіху можна поширити на все місто, навчальному закладу потрібно під єднатися до нового потужного колектора, який знаходиться на Набережній, передають EcoTown.com.ua.

«Маємо на меті показати як з каналізаційного колектора можна відібрати 100 кВт теплової енергії для обігріву цілого корпусу університету, – пояснює він. – Водовідведення, стоки, мають досить високу температуру – 20 і вище градусів – тому у всьому світі теплові насоси ставлять на водоочисних спорудах».

Замінюючи систему каналізації, ІФНТУНГ зробив спробу підключити стокіловатний тепловий насос, який знаходиться в районі спорткомплексу університету, до колектора на Набережній, розповідає Євстахій Крижанівський.

«Зробивши необхідні розрахунки, ми вставили трубки для відбору тепла, але компанія, яка будувала, запротестувала і змусила нас витягнути їх витягнути, мотивуючи це тим, що трубки можуть перешкодою для рідин, – пояснює ректор. – Вони помилилися з висотами».

Нещодавно в ІФНТУНГ влаштували робочу нараду щодо впровадження інноваційних технологій утилізації тепла стічних вод на Івано-Франківщині та місцевим особливостям утилізації фільтрату, аби вирішити проблему і показати, що енергію стічних вод можна використовувати для користі.

«Ми запросили “Водоекотехпром” – нам потрібно добратися до колектора і відбирати тепло», – пояснює Євстахій Крижанівський.

Університет може відбирати й тепло землі, але температура буде нижчою і витрати більші, наголошує ректор ІФНТУНГ.

«У нас на глибині 8-10 метрів орієнтована температура 13 градусів: піднявши воду на поверхню, забравши з неї 3-4 градуси, ми її повертаємо назад з температурою 10 градусів, а цих 3 градуси тепловий насос накопичує: так можна підняти температуру мало не до 45 градусів, – пояснює Євстахій Крижанівський. – Для того, щоб відібрати 100 кіловат теплової енергії потрібно в годину через такий тепловий насос пропустити 25 кубометрів води при згаданій температурі – це великі затрати, до того ж потрібно бурити свердловини, щоб підвищити температуру».

Наразі ІФНТУНГ шукає кошти на реалізацію пілотного проекту. «Ми чекаємо на іноземні інвестиції, почали працювати з шведами, які в Європі є лідерами у використанні теплових насосів, – каже ректор. – У нас все є: розрахунки, тепловий насос, чотири свердловини по 200 метрів: з одних можна відбирати воду, переливати в інші і отримувати теплову енергію, однак ця вода має великий вміст аміаку і її не можна використовувати з екологічних міркувань».

До того ж екологічні служби змушують ІФНТУНГ платити за видобуту воду, нарікає Євстахій Крижанівський.

«Ми забираємо воду з цього пласта і туди ж повертаємо, тільки зміщено на 20 метрів, щоб теплового впливу не було, – пояснює ректор. – А екологи змушують нас платити, як за 25 кубометрів використаної води в годину – це  виливається в копійку».

На слуханнях у Верховній Раді Євстахій Крижанівський вносив пропозицію законопроекту, щоб при експериментальних дослідженнях відбору такого тепла з університету не брали платежів. «Поки що ми не достукалися», – констатує ректор ІФНТУНГ.