Новини енергоефективності

На Харківщині створюється демонстраційна зона діючих проектів відновлювальної енергетики

1

В Харківському районі (на території Роганської об’єднаної територіальної громади) створюється 2 біогазові комплекси, які є пілотними проектами у галузі переробки та утилізації відходів та вироблення зеленої електричної та теплової енергії. Крім того, ведеться переобладнання газової котельні тютюнової фабрики на котли, які використовують біомасу. Обидва проекти є основою для створення біля Харкова діючого демонстраційного полігону відновлювальних джерел енергії, що ініційовано Харківським енергетичним кластером, з метою популяризації використання відновлювальних джерел енергії бізнесом та місцевими громадами.

Дані проекти – лише початок у створенні демонстраційної зони зеленої енергетики. Ведеться робота щодо проектування сонячної електростанції на 6,2 МВт та пошук джерел фінансування, а також, – вітропарку (проведено дослідження вітропотенціалу на даній території).

Рисунок 1 – Розміщення діючих об’єктів ВДЕ: 1 – біогазова установка на полігоні ТПВ; 2 – будівництво біогазової установки із утилізації біовідходів; 3 – котельня на біомасі на тютюновій фабриці

Проект №1

Перший проект – будівництво біогазового комплексу на території полігону із утилізації твердих побутових відходів у балці Писаренків яр (Роганський полігон ТПВ). Забудовником виступає спільне українсько-німецьке ТОВ «Альтернативні енергосистеми та технології захисту навколишнього середовища».

Метаноємна газова суміш збирається із 52 свердловин, що пробурені на першій черзі звалища ТПВ, яке закрите від захоронення відходів та проходить процес рекультивації за допомогою ущільнення важкою технікою та формування ґрунтового насипу. Система свердловин поєднується між собою 8,2 км поліестерового гнучкого трубопроводу, який стійкий до активної ерозії під дією фільтрату полігону ТПВ, а також, можливих зсувів та деформацій товщі звалища.

Для виробництва електричної енергії використовується когенераційна установка контейнерного типу «Vinci Environmental» (виробництво – Франція) із надбудованим рекуператором теплової енергії. Рекупераційна установка використовується через відсутність кінцевого споживача теплової енергії біля майданчику генеруючих потужностей.

Когенераційна установка розрахована на виробництво 2 МВт електричної енергії, проте, буде використовуватись крейсерський хід агрегатів у 1,8 МВт. Електрична енергія через власну трансформаторну станцію подається у діючу мережу Харківобленерго – до лінії Безлюдівка-селище Східне.

Для виробництва електричної енергії та продажу її за зеленим тарифом отримана вся необхідна дозвільна документація, а установка під’єднана до електричної мережі.

Рисунок 1.1 – Полігон із утилізації твердих побутових відходів у балці Писаренків яр (Роганський полігон ТПВ). Загальний вигляд

Рисунок 1.2 – Буріння свердловин на території полігону із утилізації твердих побутових відходів у балці Писаренків яр

Рисунок 1.3 – Прокладання газогонів із поліестерової труби на території полігону із утилізації твердих побутових відходів у балці Писаренків яр

Рисунок 1.4 – Когенераційна установка біогазового комплексу на території полігону із утилізації твердих побутових відходів у балці Писаренків яр

Рисунок 1.5 – Загальний вигляд біогазового комплексу

Проект №2

Будівництво біогазової установки «Рогань біогаз» нового покоління для утилізації біологічних відходів птахівництва, рослинництва та харчової промисловості виробничої зони «Рогань» міста Харкова та Харківського району. Проект є власністю польсько-української компанії ТОВ «Рогань біогаз», яка заснована Харківським енергетичним кластером та спількою «ПолУкрНатураль Сістемс» (Республіка Польща).

Технологія біогазової установки є ноу-хау Люблінського католицького університету (Республіка Польща) та захищена 12 міжнародними патентами. Для анаеробного збражування використовуються ферментні бактерії четвертого покоління, які можуть продукувати метаномістку газову суміш із відходів птахівництва, що до цього часу було неможливо. Слід зазначити, що до цього часу підприємства вивозять відходи переробки (шкіру, внутрощі худоби, кістки, мертвих птахів та тварин) до Куп’янського ветеренарно-санітарного заводу, де біомаса, банально, кремується природним газом. З моменту пуску проекту, біомаса буде утилізуватися із біологічно-активними речовинами, виробляючи електричну та теплову енергію, а також, біологічні екологічно безпечні добрива.

Теплова енергія когенераційної установки буде направлятися у літній час для використання у зерносушарки, яка будується поруч. А у зимовий період – для опалювання тепличного господарства, яке забудовується на сусідній земельній ділянці. Проектна потужність когенераційної установки – 2,8 МВт теплової енергії.

Когенераційна установка розрахована на виробництво 2,5 МВт електричної енергії, проте, буде використовуватись крейсерський хід агрегатів у 2,3 МВт. Електрична енергія через власну трансформаторну станцію подається у діючу мережу Харківобленерго – до лінії Безлюдівка-селище Східне. Для виробництва електричної енергії та продажу її за зеленим тарифом отримана вся необхідна дозвільна документація, а установка під’єднана до електричної мережі.

Таблиця 2.1 – Відходи промислової зони «Рогань», що потребують утилізації

Рисунок 2.1 – Земельна ділянка на якій розпочато роботи із будівництва установки «Рогань біогаз»

Рисунок 2.2 – Планування майданчику для біогазової установки «Рогань біогаз»

Рисунок 2.3 – Закладання дренажної системи для збору та утилізації фільтрату з полігону біогазової установки «Рогань біогаз»

Рисунок 2.4 – Ескізний графічний проект біогазової установки «Рогань біогаз»

Проект №3

Крім того, на вказаному майданчику зеленої енергії у Роганській об’єднаній териоріальній громаді розташована сучасна тютюнова фабрика ПАТ «Філіп Морріс Україна». На даний момент завершується модернізація існуючої газовою котельні та переведення її на твердопаливні котли, що використовують пелети, які виробляються із відходів соняшника.

Джерелом пелетів максимально локалізовано – це 1,2 тис. га рілля, розташовані навколо фабрики, на яких вирощується соняшник.

У котельні встановлюються 2 котли по 1,2 МВт, виробництво яких закінчується на заводі «Котлотурбопром» корпорації «МастІпра»

Рисунок 3.1 – Фабрика ПАТ «Філіп Морріс Україна» у Харківському районі (загальний вид)

Рисунок 3.2 – Фабрика ПАТ «Філіп Морріс Україна» у Харківському районі (вид із котельнею)

Рисунок 3.3 – Монтаж котла на 1,2 МВт для фабрики ПАТ «Філіп Морріс Україна» у Харківському районі на виробничих потужностях заводу «Котлотурбопром» корпорації «МастІпра»

Сподіваємося, що дані 3 проекти стануть основою для створення демонстраційної діючої моделі енергоефективної громади, яка не лише виробляє електричну та теплову енергію для власних потреб, а ще й продає її у мережі. Подібних громад вже є 8 у Федеративній Республіці Німеччина, і перша вже з’являється на Україні.

Станіслав Ігнатьєв 
виконавчий директор Інституту сталого розвитку 
засновник Харківського енергетичного кластеру