Новини енергоефективності

Скоротити споживання газу в Україні можна завдяки розвитку біоенергетики

1 (1)

23 жовтня у Стокгольмі відбувся «Шведсько-український форум з біоенергетики 2018», організований Всесвітньою біоенергетичною асоціацією. На форумі було проведено презентацію інвестиційного потенціалу секторів біо- та відновлюваної енергетики України, передає офіційний портал Верховної Ради України.

«Одними з найважливіших питань, що розглядалися на Шведсько-українському форумі стали: співпраця України та Швеції; розвиток біоенергетики в Швеції та Україні; роль фінансування для розвитку біоенергетики та відновлюваної енергії; технологічні рішення щодо проблем переробки відходів та біомаси на енергію, – розповів народний депутат, в.о. голови Комітету з питань ПЕК, ядерної політики та ядерної безпеки Олександр Домбровський».

Члени української делегації та урядовці Швеції обговорили перспективи співпраці в біоенергетиці двох країн, глобальні тренди розвитку галузі та інноваційні технологічні рішення. Україну на форумі представляли Олександр Домбровський, народний депутат, в.о. голови Комітету з питань ПЕК, ядерної політики та ядерної безпеки; Сергій Савчук, голова Державної агенції з енергоефективності та енергозбереження України; Ігор Тинний, Іван Надеїн, Світлана Коломієць представники Української Асоціації відновлюваної енергетики України та бізнесу, Георгій Гелетуха представник Біонергетичної асоціації України

За словами ще одного учасника форуму, Івана Надєїна, Швеція в 1970 році мала схожий енергетичний баланс, який Україна має в 2018 році.

«Можна констатувати, що ми відстаємо на 50 років. В Швеції більше половини енергії виробляється з відновлювальних джерел енергії, 38% – енергія біомаси. 10% – сміття. Шведська динаміка зменьшення використання традиційних джерел енергія пропорційна росту економіки протягом останніх 14 років! Чим більше використовують відновлювальних джерел, тим більше росте економіка».

Також на форумі було наведено ряд переваг переходу від викопних палива на отримання енергії з біомаси. Як зазначає Ігор Тинний:

“На думку шведів, перехід з викопного палива на отримання енергії від сміттєспалювальних заводів та біо-ТЕЦ на торфі чи щепі, значно поліпшило екологічну ситуацію в країні. Краще централізоване спалювання з професійною очисткою газів та високою трубою, ніж 9000 маленьких індивідуальних котлів і задимлене місто, як було тут раніше, – заявив доповідач під час відвідання виробничого комплексу компанії Vattenfall у місті Uppsala, Швеція. Для порівняння, нещодавно під час девелопменту невеликої біо-тец на агро-пелетах у Запорізькій області, зустрівся з тотальним нерозумінням місцевого населення. Ховаючись від неефективного централізованого опалення, люди масово переходять на індивідуальне твердопаливне або електричне. Це часто (особливо у багатоповерхівках) є подвійною помилкою: і задихаються у чадних газах, і хибно вважають, що ціна на електроенергію для населення лишиться такою ж низькою. А в Уряду України не вистачає сміливості пояснити про неминуче зростання ціни на електрику для населення приблизно удвічі за наступні кілька років”.

Голова Державної агенції з енергоефективності та енергозбереження України Сергій Савчук зазначив, що Швеція є стратегічно важливим партнером для України у сфері заміщення газу та розвитку «чистої» енергетики. До 2040 року Швеція прагне на 100% перейти на відновлювані джерела енергії, та вже досягла значних успіхів у біоенергетиці та вже є одним з найбільших виробників біометану в Європі. Здобутки у сфері біоенергетики має і Україна: за останніх 4 роки у 2 000 МВт нових потужностей, що генерують тепло «не з газу» було інвестовано 460 млн євро. Ще 72 млн євро вкладено у 45 МВт біогазових установок з 2012 року. Україна має і ресурси, і законодавчі стимули для роботи інвесторів. Найближчим часом планують створити конкурентний та прозорий ринок твердого біопалива шляхом запровадження системи електронної торгівлі сировиною. Паралельно ведеться робота над створенням гарантованого ринку рідких біопалив.

«Біоенергетика України – це саме та площина, де шведський бізнес може реалізовувати вигідні проекти із залученням своїх технологій та інновацій. Важливо, що попит на такі проекти із заміщення газу в українських містах великий, – повідомляє Савчук».