Новини енергоефективності, Новини проекту

Як підвищити енергоефективність житлових будинків

1

З підвищенням вартості комунальних послуг для кожного українця питання економії та енергозбереження стають все актуальнішими. Своїм досвідом реалізації успішних енергоефективних проектів (як на рівні міських програм, так і на рівні окремих ОСББ) поділилися понад 400 фахівців на конференції країн Східного партнерства «Муніципалітети – за стале зростання», яка відбулася у Києві 22-23 листопада 2018 року.

УКРАЇНСЬКИЙ ДОСВІД

Як на практиці реалізувати програми євро-фінансування в рамках проекту ЄС «Угода мерів – Демонстраційні проекти»? Володимир Смолій, заступник мера Долини Івано-Франківської області, із населенням у 20 тисяч мешканців, стверджує, що всього за три роки містечку вдалося знизити енергоспоживання на 20%. Цього не можливо було б досягти без ОСББ, адже понад 50% енергоспоживання міста відбувається саме у багатоквартирних будинках. Місто почало працювати за програмою євро-фінансування у 2015 році. Робота йшла важко – мешканці Долини не розуміли, що їхня власність не обмежується стінами квартири. Відповідальність за стан будинку вони покладали на міську владу і комунальні служби.

Міська влада організувала проведення аналізу енергоефективності будинків. На базі комунального підприємства було створено Центр енергетичного аудиту. Із результатами термозйомки будинків і розрахунками економічних наслідків втрат тепла фахівці Центру почали проводити зустрічі із мешканцями багатоповерхівок. Лише за першу половину 2015 року було проведено понад тридцять подібних зборів. Найважче було пояснити мешканцям важливість змін, адже частина фінансування заходів зниження енергоспоживання лягала на них. Багато хто вже зробив фрагментарне утеплення і довелося доводити, що таке утеплення руйнує будинок.

На перший відкритий конкурс серед ОСББ прийшли лише голови 15 із 100 багатоквартирних будинків міста. Представники міської влади допомогли їм зібрати потрібні документи для участі у конкурсі і отриманні «Теплого кредиту». Вже наступного року кількість модернізованих будинків сягнула 30. Ще 20 – стоять у черзі на пільгове утеплення, хоча тепер умови менш сприятливі, адже доля мешканців у фінансуванні збільшилась із 20 до 40 відсотків. Люди повірили у ефективність проекту, а міська влада підтримує їхні ініціативи у питаннях прийому колективних заявок, у розробці проектів спільного фінансування і розробці технічних проектів.

Долина – одне із двох міст України, яке взялося реалізовувати проект зниження енергоспоживання житловими будинками у співпраці із європейськими спеціалістами. Сьогодні зрозуміло, що експеримент себе виправдав.

ДОСВІД І ПРОБЛЕМАТИКА ОСББ

ВІКТОРІЯ ПОГОРЄЛОВА – представниця Асоціації власників будинків, що об’єднує 30 тисяч ОСББ. Вонаголова ОСББ у київському будинку з 1998 року. Її будинок, п’ятиповерхівка на п’ять під’їздів, 1965 року. Вікторія упевнена, що 20-річний досвід роботи їхньогоОСББ допоможе за один рік вирішити більшість проблем звичайних багатоквартирних будинків.

Вікторія вважає, щозалучення «соціального» капіталу, коштів самих мешканців будинків – це єдиний шлях до модернізації і підвищення енергоефективності. Але цього важко досягти, якщо не буде «Теплих тарифів» для багатоквартирних будинків, які дозволяють рухатися невеликими кроками. Вона застерігає від переходу лише до комплексних проектів через те, що багато українців не довіряють кредитам і не вміють ними користуватися. Покрокова реалізація невеликих заходівна кшталт заміни освітлення на енергоефективне, заміна вікон у під’їздах, дасть змогу відчути, як працює система і перейти до більш масштабних проектів із збільшення енергоефективності. Невеликі проекти дозволять відпрацювати і механізм прийняття колективних рішень серед мешканців будинків.

Протягом кількох років Асоціація власників будинків утримує за власні кошти інтернет-портал https://proosbb.info/ для усіх бажаючих, хто хоче створити ОСББ із прикладами подолання типових проблем.

ПОЗИЦІЯ ФОНДУ ЕНЕРГОЕФЕКТИВНОСТІ УКРАЇНИ

Фонд Енергоефективності України як юридична особа зареєстрований лише цього року і має допомагати власникам багатоквартирних будинків отримати гранти на комплексну модернізацію своїх помешкань. Розроблено кілька варіантів співпраці Фонду із ОСББ.

«Легкий пакет» передбачає кілька обов’язкових заходів: встановлення теплового лічильника, балансування опалювальної системи, якісні труби. Грант на виконання цих заходів складатиме 40% від їхньої вартості.Якщо частина заходів вже виконана– це теж зараховується. Вигідніший «Комплексний пакет» – це «Легкий пакет»плюс комплексне утеплення стін, даху, підвалу будівлі і обов’язковий енергоаудит. Грант компенсує 50% витрат, у тому числі на вартість робіт.Ще 20% будуть додані будинкам, де багато субсидіантів. Адже отримувачі субсидій найменше зацікавлені у підвищенні енергозбереження.

Щоб отримати грант на утеплення будинку, буде проводитися обов’язковий енергоаудит, який надасть розуміння, де саме відбуваються найбільші втрати тепла будівлі. Фонд компенсуватиме 80% витрат на енергоаудит і підготовку відповідної документації.

Головна відмінність Фонду відвже існуючих «теплих кредитів»– це підтримка комплексних рішень. Тобто не буде можливості просто замінити вікна. Натомість буде можливість провести перевірку енергоефективності до і після того, як проект конкретного будинку буде завершено. Це дасть можливість додати до проекту ще якісь заходи із енергозбереження, які теж будуть профінансовані за рахунок гранту.

ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ДОСВІД

Енергоефективність не лише економить кошти, а й покращує екологію і здоров’я людей.

«У ЄС енергоспоживання житлових будинків вдалося знизити на 40 відсотків. Проблеми, які довелося вирішувати на цьому шляху, подібні до українських. По-перше, власники будинків не мали стимулу для покращення умов проживання. По-друге, низькі енергетичні тарифи призводили до того, що домовласники не розуміли переваг зниження енергоспоживання. Але тепер, коли ціни на газ і теплову енергію зросли, потрібно вирішувати інші завдання: 1. Врегулювання будівельних норм у відповідності до сучасних вимог. 2. Вплив податкової системи, як стимулу до енергозбереження у житловому секторі. 3. Збільшення кількості фахівців з покращення енергоефективності та стимуляція інвестицій у програму «Розумні лічильники». 4. Встановлення мінімальних стандартів з енергоефективності і регулярні перевірки на відповідність цим стандартам усіх будівель, як житлових, так і не житлових. Наступний крок – це впровадження систем розумного контролю за будівлями, що дозволить використовувати найсучасніші технології контролю, у тому числі на відстані. Це вже відбувається у Брюсселі, де такі системи будуть введені до 2020 року у рамках програми «Розумне фінансування для розумних будинків», – говорить Надя Веттерс, яка представляє дослідний центр, що спеціалізується на питаннях енергоефективності.

Найтиповіші проблеми багатоквартирних будинків – мешканці не розуміють, хто справжній власник будинку; рішення приймати складніше; різні фінансові можливості співвласників і, як наслідок, різні можливості отримання кредитів; відсутність технічних знань і навичок домовласників, що заважає визначити і ініціювати проекти із зниження енергоспоживання.

Використовуючи досвід ЄС Україна успішно подолає більшість перешкод. Для цього потрібно прийняти чіткі і зрозумілі закони щодо стимуляції зниження енергоспоживання та створити сприятливі умови для збільшення джерел колективного фінансування. Використати весь потенціал для модернізації житлових будинків можна за умов інформаційної допомоги ОСББ про нові можливості. Одним із таких кроків є посібник із покроковими інструкціями щодо підвищення енергоефективності, який було випущено у 2018 році.